سه شنبه 23 آبان 1402
زمان: 3
دسته: سلامت
لینک کوتاه

کدام ماسک‌ها آلودگی هوا را کنترل می‌کنند؟

یک فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی با اشاره به تبعات آلودگی هوا، گفت: آلودگی هوا تنها موجب بروز مشکلات تنفسی نمی‌شود بلکه در دراز مدت موجب بروز بسیاری از بیماری‌ها در ارگان‌های دیگر و حتی موجب تشدید بیماری‌ها می‌شود.

دکتر حانیه راجی با اشاره به وضعیت آلودگی هوا و موثر نبودن ماسک‌های معمولی در جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی اظهار کرد: آلودگی هوا شامل ترکیبات مختلفی از جمله ذرات غبار با سایزهای مختلف، آلاینده‌های شیمیایی و گرده‌های گیاهان است و استفاده از ماسک‌های معمولی در برابر این آلودگی‌ها، چندان کمک‌کننده نیست.

وی افزود: در شرایط آلودگی هوا باید از ماسک‌های N۹۵ استفاده شود؛ این ماسک بهترین ماسکی است که می‌تواند در کنترل آلودگی هوا کمک‌کننده باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: توصیه می‌شود مردم در شرایط آلودگی هوا در منزل بمانند و درها و پنجره‌ها را ببندند و در معرض آلودگی هوا قرار نگیرند اما اگر فردی مجبور است از منزل خارج شود باید از ماسک N۹۵ استفاده کند. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، افراد مسن و کودکان هم باید از این نوع ماسک استفاده کنند.

این فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی گفت: در این شرایط باید تنها در موارد ضروری از منزل خارج شد اما به دلیل اینکه تعداد روزهای آلوده اینقدر زیاد است، ممکن است شرایط به گونه‌ای نباشد که با افزایش غلظت آلاینده‌ها تعطیلی از حدی بالاتر اعمال شود و مردم مجبورند که از منزل بیرون بروند و بنابراین باید از این ماسک‌ها استفاده کنند.

عوارض آلودگی هوا

راجی بیان کرد: آلودگی هوا در کوتاه مدت موجب تشدید بیماری‌های قلبی می‌شود یعنی کسی که به بیماری قلبی یا بیماری‌های تنفسی مبتلا است، یک تا دو هفته بعد عوارض آلودگی هوا در وی بروز می‌یابد و بیماری‌های زمینه‌ای تشدید می‌شوند. قرار نیست اگر امروز آلایندگی بالا و هوا آلوده باشد افراد همین امروز دچار مشکل شوند و ممکن است عوارض آلودگی‌ها یکی دو هفته بعد تاثیرگذار باشند. هر چند ممکن است شدت آلایندگی زیاد باشد و فرد در همان روز هم دچار مشکل شود.

وی تصریح کرد: آلودگی هوا در طولانی مدت منجر به بروز بیماری‌های قلبی عروقی، آسم، انسدادی مزمن ریوی، بیماری‌های گوارشی، مرده‌زایی و افزایش سقط جنین و تاثیر در بروز برخی بیماری‌های مغز و اعصاب می‌شود.

این فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی گفت: بنابراین آلودگی هوا تنها موجب بروز مشکلات تنفسی نمی‌شود بلکه در دراز مدت موجب بروز بسیاری از بیماری‌ها در ارگان‌های دیگر و حتی موجب تشدید بیماری‌ها می‌شود.

 

منبع: ایسناآخرین اخبار

بیشتر

اخبار پربیننده

بیشتر

اخبار مرتبط

بیشتر

طراحی و پیاده سازی: راد وب